![](https://ppeloponnisios-choir.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG-5ceda71413d50108f2fcb3eb9c3ea08f-V-1024x683.jpg)
Μεγάλη επιτυχία είχε η μουσικοφιλολογική εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν ο Μικρασιατικός σύλλογος Πατρών “ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΓΗΡΟΚΟΜΙΤΙΣΣΑ” και ο βυζαντινός χορός “ΠΕΤΡΟΣ Ο ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΟΣ την Δευτέρα 15 Απριλίου στην” ΑΓΟΡΑ ΑΡΓΥΡΗ με θέμα :Ήθη και Έθιμα της Μ Ασίας το Πάσχα και Υμνωδοί της. Ομιλητές ήταν η πρόεδρος του συλλόγου Κωνσταντίνα Παπάκου κ ο Πρωτοψάλτης – φιλόλογος Πέτρος Γαλάνης
Τον Βυζαντινό Χορό διηύθυνε ο Πρωτοψάλτης του Αγίου Νικολάου Αντιρρίου Δημήτρης Σακαλής.
Την εκδήλωση τίμησαν η Αντιδήμαρχος Πατρέων Αναστασία Τογιοπούλου, ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης Κωνσταντίνος Σβόλης, ο πρώην υπουργός Νίκος Νικολόπουλος, ο Άρχων της ΜτΧΕ Σπυρίδωνας Ψάχος και πλήθος κόσμου. Στο τέλος της εκδήλωσης απονεμείθησαν τιμητικές διακρίσεις σε δεκαοκτώ παλαίμαχους ιεροψάλτες για την προσφορά τους στο ιερό αναλόγιο.